Skocz do zawartości
  • 0

Zabezpieczenie Skryptu/Pluginu.


Pytanie

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, PepeeYT napisał:

Cześć!
Czy da się jakoś zabezpieczyć plugin licencją? (Potrzebowałbym najprostszego sposobu.)
I czy w jakikolwiek sposób da się zabezpieczyć skrypt w jakikolwiek sposób?

Pozdrawiam

Plugin jest o wiele łatwiej zabezpieczyć niż skrypt, gdyż w skrypcie niemalże wszystko widać na pierwszy rzut oka i albo osoba używająca skryptu musi być dosłownie ślepa, albo autor musi być cholernie sprytny i ukryje to w jakiś sposób. Chociaż w przypadku skryptów raczej jedynym "zabezpieczeniem" jest podpis, właściwym zabezpieczeniom prawie nikt nie poświęca uwagi, po prostu uważaj komu dajesz skrypt i gdzie go umieszczasz.

EDIT:

Jeszcze odpowiadając co do zabezpieczania pluginów, to niektórzy stosują kody w configach, czasem też zaciemniają plugin, aby nieco utrudnić robotę osobie z niecnymi planami.

Podejrzewam jednak, że o wiele więcej będą miały w tym temacie do powiedzenia osoby zajmujące się pluginami na co dzień, a nie niedzielni użytkownicy jak np. ja :P

Edytowane przez Kormic
Odnośnik do komentarza
https://skript.pl/temat/41198-zabezpieczenie-skryptupluginu/#findComment-257574
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Kormic napisał:

Chociaż w przypadku skryptów raczej jedynym "zabezpieczeniem" jest podpis, właściwym zabezpieczeniom prawie nikt nie poświęca uwagi, po prostu uważaj komu dajesz skrypt i gdzie go umieszczasz.

Co do umieszczania, chciałbym na serwerze discord większe skrypty sprzedawać, a kopiowanie ich mnie troszkę przeraża. Chociaż na takim serwerze byłoby trudno, żeby ktoś się znał z kimś i nie kupował w jednym celu.

Odnośnik do komentarza
https://skript.pl/temat/41198-zabezpieczenie-skryptupluginu/#findComment-257575
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, PepeeYT napisał:

Co do umieszczania, chciałbym na serwerze discord większe skrypty sprzedawać, a kopiowanie ich mnie troszkę przeraża. Chociaż na takim serwerze byłoby trudno, żeby ktoś się znał z kimś i nie kupował w jednym celu.

Musisz też pamiętać, że jak ktoś kupi, to zapewne znajdą się osoby, które będą próbowały przekonać taką osobę, aby dała im ten skrypt. Również trzeba mieć z tyłu głowy, że jak ktoś kupi i ma znajomych, to pewnie rozda i już masz kilkanaście kopii. Skrypty zresztą nie mają aż takiej wartości jak pluginy. Mógłbyś zrobić tak: Dałbyś za darmo swoje skrypty i przy pobieraniu każdego w jakiś sposób zachęcasz osobę użytkująca do wsparcia cię małą darowizną.

EDIT:

Poza tym pamiętaj, że twoi klienci nie będą raczej doceniali, że robisz multum zabezpieczeń, a docenią to, że zrobiłeś tak zarąbisty skrypt/plugin, że aż ręce same się składają do bicia brawa. Więc skup się na tym, aby jakość twojego produktu była wysoka, a nie skupiaj się na zabezpieczeniach, bo i tak na pewno znajdzie się ktoś, kto je obejdzie.

Zresztą warto pamiętać, że jeśli ktoś pobrał twój plugin "z wycieku", to pewnie nie miał w ogóle zamiaru płacić za twoją robotę, bo go najczęściej na to nie stać lub ledwo wiąże koniec z końcem, a jego serwer pewnie jest jakimś syfem, który i tak prędzej czy później upadnie.

Natomiast plugin na pewno kupią właściciele/technicy przyzwoitych serwerów, którzy nie chcą sobie zrujnować reputacji pluginami z wycieków. Więc powtórzę to jeszcze raz, nie ma co się skupiać na zabezpieczeniach, bo i tak prędzej czy później zostaną złamane, a należy zajmować się regularnymi aktualizacjami skryptu/pluginu, aby ludziom nie opłacało się czekać na wycieki, które i tak w porównaniu do twojego oryginału będą bardzo w tyle. Wtedy zobaczą, że warto cię wesprzeć poprzez legalny zakup produktu.

Pamiętaj też, że osoby odpowiadające za wycieki pluginów czasem też dodają coś "od siebie" :) Tym samym jest szansa, że osoby pobierające pluginy z wycieków kopią sobie/swoim serwerom grób.

Edytowane przez Kormic
Odnośnik do komentarza
https://skript.pl/temat/41198-zabezpieczenie-skryptupluginu/#findComment-257576
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zależy o jakie zabezpieczenia chodzi, te licencje są mało ważne, chyba że robi się je z głową. Licencja na skrypt to taki troszke rak bo nigdy nie będą miały takiej wartości.

Nie licz, że na początku będziesz zarabiał na pl bo nikt nie kupi od losowej osoby pluginu, musisz pierw zyskać "znajomość" wśród innych.

Dodatkowo wątpię, że jak ktoś kupi plugin za np. 30zł to go za darmo da, chyba że szacunku do samego siebie jak i do pieniądza nie ma.

Odnośnik do komentarza
https://skript.pl/temat/41198-zabezpieczenie-skryptupluginu/#findComment-257582
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To zależy od pluginu. Część operacji możesz wykonywać na swoim serwerze i przez API pukać do niego w danym momencie.
Nie zabezpieczy to w 100%, bo ktoś może tak edytować plugin żeby request szedł niby z serwera który ma faktycznie kupiony plugin i jest w Twojej bazie.

Osobiście uważam tak jak @Kormic, lepiej zrobić darmowy plugin z opcją darowizny niż sprzedawać go za śmieszną kwotę i obawiać się plagiatów.
Zauważ, że pluginy na spigotmc, które są płatne mają swoje odpowiedniki na pewnym forum z crackowanymi pluginami.

Odnośnik do komentarza
https://skript.pl/temat/41198-zabezpieczenie-skryptupluginu/#findComment-257586
Udostępnij na innych stronach

Nieaktywny
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...