Skocz do zawartości
 • Podpinanie domeny do serwera minecraft

     (1 opinia)

  bopke

  Kiedy zakładamy serwer, często zastanawiamy się nad dobrą nazwą dla niego — warto, żeby była łatwa do zapamiętania i kojarzyła się z grą. Różne hostingi oferują nam do serwera również domenę z reklamową końcówką, np. w przypadku hostingu lvlup są to domeny .hostmc.pl. Takie końcówki sprawiają, że w oczach wielu graczy serwer wygląda nieprofesjonalnie, dlatego warto by było zainwestować we własną, pełnoprawną domenę, lecz w takiej sytuacji pojawia się pytanie — jak przekierować taką domenę na nasz serwer?

  W celach instruktażowych posłużę się serwerem z hostingu lvlup oraz domeną wykupioną na hostingu ovh.pl, który aktualnie jest najopłacalniejszym dostawcą domen .pl (około 12 złotych za pierwszy rok, oraz 50zł za każdy kolejny).
  Przykładowy serwer minecrafta ma adres n1.lvlup.pro:10110.

  Aby podłączyć domenę do naszego serwera, posłużymy się wpisem typu SRV. W wypadku panelu OVH musimy przejść do Strefy DNS naszej domeny. Możemy tam ujrzeć taki widok:

  ceWjsum.png

  Następnie musimy wybrać opcję "Dodaj wpis". Po jej wybraniu zobaczymy następujące okienko:

  ByhhSeK.png

  Wybieramy tutaj SRV i udostępniamy wg wzoru:

  j7GDM4k.png

  Tak przygotowany wpis sprawi, że nas serwer będzie dostępny pod adresem mc.skript.pl.
  W polu Subdomena widzimy jednak dodatkowo tajemnicze _minecraft._tcp. Jest to specjalne oznaczenie, z którego korzysta nasza gra, aby prawidłowo zinterpretować przekierowanie na serwer naszej gry.
  W następnej linii widzimy TTL, od angielskiego Time To Live. Jest to specjalna wartość, która określa jak często odświeża się nasze przekierowanie. Na ogół lepiej zostawić tutaj wartość domyślną.
  Kolejna linia to priorytet. Do naszych zastosowań nie ma to znaczenia, bo oznacza on pierwszeństwo serwerów do których przekierowujemy, gdy jest ich więcej. Im mniejsza wartość tym lepiej, więc warto zostawić tam po prostu zero.
  Waga jest drugą składową priorytetu — więc również średnio nas obchodzi. W sytuacji gdy serwerów mamy kilka, ale niektóre mają ten sam priorytet, waga określa ich pierwszeństwo. Im wyższa waga, tym większy priorytet uzyska to przekierowanie.
  Kolejna opcja to port. Port to wartość, która pojawia się po dwukropku w przytoczonym adresie. Serwery minecraft domyślnie działają na porcie 25565, lecz hostingi mają wiele serwerów na jednej maszynie. W konsekwencji nasz serwer ma inny port i musimy go zdefiniować jeszcze raz.
  Ostatnia pozycja to adres docelowy. Podajemy tam domenę maszyny na której działa nasz serwer — w tym przypadku jest to n1.lvlup.pro. Krytycznie ważne jest, żeby na koniec adresu dodać kropkę — w przeciwnym wypadku wpis nie zadziała tak, jak powinien. Jeżeli korzystamy z hostingu, który nie udostępnia adresu z domeną, lub hostujemy swój serwer na maszynie dedykowanej lub VPS i nie mamy do niej przypiętej domeny, to jak ją przypiąć dowiemy się w nieco późniejszej części artykułu.

  Po wypełnieniu formularza powinniśmy zobaczyć mniej więcej to co tutaj:

  m5CTZZl.png

  Gotowe! Nasze przekierowanie po odczekaniu wypisanego czasu powinno działać już z każdego zakątka świata.

  Jeżeli jednak maszyna naszego serwera nie posiada swojej domeny, to musimy mu tę domenę przypiąć. Serwer może mieć dwa typy adresów numerycznych - IPv4, np. 104.25.128.8, lub IPv6, np. 2001:41d0:a:3b16::1. W takiej sytuacji musimy stworzyć dodatkowe przekierowanie, odpowiednio typu A dla adresu IPv4 lub AAAA dla adresu IPv6.

  W obu wypadkach musimy wrócić do początku artykułu, do strefy DNS naszej domeny i wybrać opcję Dodaj wpis. Następnie wybieramy typ wpisu odpowiedni dla adresu naszej maszyny.

  W przypadku wpisu A powinniśmy zobaczyć następujące okienko:

  j7GDM4k.png

  a w przypadku wpisu AAAA bardzo podobnie:

  mCHOfaY.png

  które po wypełnieniu wg widocznego wzoru powinno sprawić, że teraz maszyna naszego serwera jest dostępna pod domeną serwer.skript.pl, której powinniśmy we wpisie SRV użyć w miejscu przykładowej domeny n1.lvlup.pro.
  Opinie użytkowników

  Dołącz do dyskusji

  Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

  Nieaktywny

  Rejszpat

     2 z 2 użytkowników uznało tę opinię za pomocną 2 / 2 użytkowników

  Dobry poradnik.

  Odnośnik do opinii
  Udostępnij na innych stronach


×
×
 • Dodaj nową pozycję...