Skocz do zawartości

"Strefy wolne od LGBT" bez unijnych funduszy? To ostrzeżenie komisji równości PE


Wojciu

Rekomendowane odpowiedzi

Eurodeputowani ostrzegają, że Parlament Europejski nie wyrazi zgody na budżet UE na lata 2021-2027, jeżeli nie będzie uzależniony od przestrzegania zasad praworządności. To ostrzeżenie wyraziła w opinii do krytycznego raportu nt. praworządności w Polsce Lópeza Aguilara, Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia PE. Komisja chce także zawieszenia funduszy regionom, które zadeklarowały się "strefami wolnymi od LGBT".

 

Lipiec 2019. Manifestacja przeciw nienawiści i przemocy, pod hasłem „Warszawa przeciw przemocy. Solidarni z Białymstokiem” /Paweł Supernak /PAP

 

W czwartek szef Rady Europejskiej Charles Michel ma przedstawić propozycję budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Eurodeputowani domagają się, by budżet był uzależniony od przestrzegania zasad praworządności w danym kraju.

Opinię przygotowała szefowa Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE, Evelyn Regner - austriacka eurodeputowana z frakcji socjaldemokratów (S&D). Komisja proponuje zawieszanie unijnych funduszy regionom, które zadeklarowały "strefy wolne od LGBT".

"Wzywamy Komisję Europejską do zawieszenia finansowania funduszy strukturalnych w regionach, w których byłyby one wykorzystywane na działania przeciw LGBTI+, co narusza wartości UE" - czytamy w dokumencie opinii.

Jak powiedział dziennikarce RMF FM jeden z dyplomatów, w Unii Europejskiej rośnie oburzenie na "pogłębiającą się w Polsce z powodu przyzwolenia władz atmosferę nienawiści do osób LGBT".

W czerwcu unijna komisarz ds. praworządności Vera Jourova powiedziała, że UE "nie może finansować projektów w miastach, które łamią podstawowe wartości".

Wcześniej KE wysłała listy do marszałków regionów, które ogłosiły strefy wolne od LGBT z żądaniem wyjaśnień.

Ostateczny tekst raportu Lópeza Aguilara zostanie uzgodniony w przyszłym tygodniu.

Z informacji dziennikarki RMF FM wynika, że jest duża presja eurodeputowanych, aby znalazł się w nim zapis, iż polityka spójności nie może dyskryminować. Byłoby to ostrzeżenie i wezwanie Komisji Europejskiej do wyciągania konsekwencji wobec regionów, które wprowadzają takie strefy - wyjaśnia rozmówca dziennikarki w PE.  

Opinia Komisji ds. Równości została przyjęta znaczną większością głosów (24 głosy "za", 6 - "przeciw", 3 "wstrzymujące się"). Wyniki głosowania ogłoszono wczoraj.

 

s. https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-strefy-wolne-od-lgbt-bez-unijnych-funduszy-to-ostrzezenie-ko,nId,4597871

Edytowane przez Wojciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...