Skocz do zawartości

partycje, boot


#Aperture

Rekomendowane odpowiedzi

zadam dwa lamerskie pytania :P

1. Czy jeżeli wydzielę partycję i tam zainstaluję Linuxa, to wielkość tej partycji-waga Linuxa=wielkość pamięci na własne dane?

2. Czy uruchamiając płytkę z obrazem Linuxa za pomocą Multiboot menu, następnym razem odpali się wybór systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma lamerskich pytań. ;) Chociaż nie, wróć. Są takie pytania, ale któż broni zapytać?
 


1. Czy jeżeli wydzielę partycję i tam zainstaluję Linuxa, to wielkość tej partycji-waga Linuxa=wielkość pamięci na własne dane?

Technicznie rzecz biorąc odpowiedź na to pytanie brzmi "tak". W praktyce sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. O ile nic się nie zmieniło, podczas instalacji Ubuntu są tworzone trzy partycje:

  • [*]partycja 
/ — tam się znajduje jądro systemu, pliki systemowe, biblioteki, pliki konfiguracyjne, logi, polecenia konsoli itp. Ogólnie kwestie stricte systemowe, coś jak folder "Windows". Z 10 – 20 GiB powinno IMHO wystarczyć. [*]partycja /home — tam lądują wszystkie dokumenty, zdjęcia, muzyka, filmy, etc. etc. Ogólnie to jest Twoja główna partycja, tam się można bawić do woli i w ogóle. Coś jak katalog "Users" ("Użytkownicy") w Winzgrozie. Rozmiar dowolny, w zależności od potrzeb. To na tę partycję najprawdopodobniej będziesz wrzucał wspomniane "własne dane", sam system zajmuje raczej miejsce na /. [*](opcjonalnie) partycja /swap — to jest wydzielony obszar na dysku, do którego Linux będzie sobie tymczasowo wrzucał zawartość pamięci RAM, gdyby zaczęło jej brakować albo z jakiegoś powodu potrzebował mieć ją na dysku. Swap to z angielskiego "wymieniać", więc dane na tej partycji nie są z definicji trwałe (podobnie jak zawartość pamięci RAM zresztą). Windowsowym odpowiednikiem jest plik pagefile.sys. Kiedyś przyjmowano zasadę, że na partycję wymiany (czyli swapa właśnie) powinno się przeznaczyć 2x więcej RAM-u, niż mamy zainstalowane w komputerze. Ale że obecnie 4 GiB to swoisty standard, a 8 i 16 stały się popularne, 1–2 GiB powinien wystarczyć.

Jak już wspomniałem, mogło się to trochę pozmieniać (ale szczerze w to wątpię).

 


2. Czy uruchamiając płytkę z obrazem Linuxa za pomocą Multiboot menu, następnym razem odpali się wybór systemu?

 

No, tutaj trochę Cię nie rozumiem. Jeżeli pytasz, czy po odpaleniu Live CD z dowolnym Linuksem poprzez Boot Menu (a nie zmianę ustawień w BIOS-ie) po restarcie będziesz mógł wybrać system — well, jeśli przed uruchomieniem systemu z płytki mogłeś, to nie powinno się to zmienić. Jeśli zaś pytasz, czy po instalacji Linuksa (z uruchomieniem przez Boot Menu) po ponownym uruchomieniu przywita Cię ekran wyboru systemu — raczej tak, zakładając, że wszystko poszło git. ;) Jeżeli zainstalujesz GRUB-a (linuksowego bootmanagera) na dysku, z którego wcześniej uruchamiałeś komputer (a takie jest chyba domyślne ustawienie), to nie będziesz musiał nic zmieniać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Up: Oczywiście! Konkretniej mówią c: może tak zrobić. Przy instalacji będziesz miał prawdopodobnie możliwość wyboru, czy zainstalować Ubuntu obok Windowsa, wtedy będziesz mógł dostosować ogólniki, takie jak ilość miejsca, jaką chcesz przeznaczyć na Ubuntu, ale samym tworzeniem partycji zajmie się instalator. Wygląda to tak:

Dołączona grafika

Edytowane przez Schocker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Szifter zablokował(a) ten temat
Nieaktywny
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...