Skocz do zawartości
 • Redstone od podstaw #1

     (1 opinia)

  Impression

   

  Wiele osób chciałoby budować różne ciekawe mechanizmy, nie znając podstaw. W krótkiej serii Redstone od podstaw zaprezentuję Wam jak korzystać z czerwonego proszku. 

  Czym jest redstone i jak go zdobyć?
  Czerwony proszek służy do tworzenia mechanizmów, może przydać się w alchemii oraz stworzenia innych przedmiotów takich jak tłok. Czerwony proszek można znaleźć od y 19 do y 1, często występuje obok innych rud (diamentu, złota, żelaza, węgla). Rudę czerwonego kamienia (b4af1edaac85.png) można wykopać tylko kilofem żelaznym i diamentowym. Po wykopaniu możemy otrzymać od 4 do 5 sztuk (oczywiście, jeśli kilof nie ma na sobie enchantu szczęścia). 

   

  Elementy zasilające
  Elementy zasilające to przedmioty, którymi możemy zasilić czerwony proszek (włączyć mechanizm).

   Elementami zasilającymi są:
  - Dźwignia
  - Przycisk (kamienny lub drewniany)
  - Tory z czujnikiem
  - Skrzynia pułapka
  - Komprator
  - Detektor światła dziennego
  - Zaczep na linkę

   

  Tłoki - podstawa
  Podstawą w nauce tworzenia mechanizmów są tłoki. Służą do popychania sąsiednich bloków. Tłok należy ustawić stojąc tam, gdzie chcemy by był skierowany. Do uruchomienia potrzebny jest element zasilający. Po zasileniu go tłok się rozsunie, a po odcięciu zasilania - zsunie.

                                                                          Piston.gifSticky Piston.gif

  Tworzenie i zastosowanie tłoków

  • Tłok możesz zrobić z desek, bruku, sztabki żelaza i pyłu czerwonego kamienia.
  • Jeden tłok może przepchnąć jednocześnie 12 bloków
  • Lepkie tłoki są często bardziej przydatne od zwykłych. Mogą przesuwać bloki w przód i w tył. Gdy lepki tłok otrzyma zasilanie, popchnie blok do przodu, a gdy zasilanie zostanie odcięte, pociągnie go w tył.
  • Lepki tłok otrzymasz, łącząc zwykły tłok z kulą szlamu.

  Przesyłanie sygnału czerwonego kamienia w konkretnym kierunku
  Źródło zasilania przesyła sygnał we wszystkich kierunkach z wyjątkiem tych po przekątnej. Jeśli jednak sąsiaduje z czerwonym pyłem lub przekaźnikiem możesz wykorzystać te obiekty do przekierowania zasilania w dowolne miejsce.

  Wykorzystywanie źródeł zasilania - tłoki
  Z wyjątkiem czerwonego kamienia, skrzyni pułapki i detektora światła dziennego, źródło zasilania należy podłączyć do zwykłych bloków, wówczas prześle sygnał z każdej strony (oprócz tych po przekątnej). 
  Najłatwiej wykorzystać źródło zasilania umieszczając je obok obiektu, który chcesz zasilić, bo każde ze źródeł zasila sąsiednie bloki. Przyciski, dźwignie, płyty naciskowe, zaczepy na linkę i tory z czujnikiem także zasilają przylegające do nich bloki oraz wszystko, co z nimi sąsiaduje. 

                                                               f9c8c8b55bab.png

   

  Włączanie i odcinanie źródła zasilania
  Dźwignię można włączać i wyłączać, dzięki czemu uzyskujesz lepszą kontrolę nad swoimi obwodami i maszynami. Jedynym źródłem zasilania, którego nie można wyłączyć, jest blok czerwonego kamienia.

  1b0ceff10c5e.png

   

  Przekaźniki i kompratory

  Przekaźnik służy do przekazywania zasięgu czerwonego kamienia. Znalazł także różne zastosowania w mechanizmach.

  [Obrazek: image.php?di=2378]

  Dzięki komparatorowi możemy porównać napięcie czerwonego kamienia. Można je rozpoznać, patrząc na niego. Jeśli barwa proszku jest coraz ciemniejsza, oznacza to, że traci zasięg. Można go przedłużyć dodając przekaźnik, jednak lepiej tego nie robić jeśli chcemy wykorzystać ten moduł. Klikając PPM na komparator można zmienić jego tryb pracy. Zmianę tą można rozpoznać przez pochodnię, która będzie wyjściem komparatora. Jeżeli jest ona zapalona, jesteśmy w trybie odejmowania. 

  Oczywiście jest to tylko wprowadzenie, w kolejnym blogu będzie opis i sposób tworzenia mechanizmów.
  Opinie użytkowników

  Dołącz do dyskusji

  Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

  Nieaktywny

  heyn

     6 z 9 użytkowników uznało tę opinię za pomocną 6 / 9 użytkowników

  Fajnie, czekam na więcej, ale TAKIE podstawy to ja umiem, ale jak będziesz różne mechanizmy itd. pokazywał to ok (np. Komparatory)

  Odnośnik do opinii
  Udostępnij na innych stronach


×
×
 • Dodaj nową pozycję...