Skocz do zawartości
 • Pierwszy bot dla Discorda #1 - Przygotowujemy środowisko pracy

     (2 opinie)

  Nieaktywny

  Discord to stworzony w 2015 roku komunikator tekstowo-głosowy, będący dość ciekawą alternatywą dla TeamSpeaka i Skype'a. Coraz częściej jest on wybierany przez administratorów serwerów jako główny środek komunikacji.

  W tym poradniku postaram się zaprezentować, jak stworzyć prostego bota dla Discorda, posiadającego 3 komendy: !pomoc (wysyła listę komend do użytkownika na PW), !status (wyświetla status serwera) i !gracz <gracz> (wyświetla informacje o podanym graczu na podstawie API Mojangu).

  Aby móc zrozumieć ten poradnik wymagana jest znajomość JavaScript i podstawowa znajomość NodeJS. Do stworzenia naszego bota wykorzystamy bibliotekę discord.js. W tej części poradniku przygotujemy nasze środowisko pracy, stworzymy bota, dodamy go na nasz serwer i stworzymy dwa podstawowe pliki: package.json i config.json.

  W pierwszej kolejności otwieramy stronę discordapp.com/developers/applications/me/create. Podajemy nazwę naszego bota w polu App Name i zatwierdzamy przyciskiem Create App (naciskamy go 2 razy).

  GzrzKCs.png

  Powinna się nam teraz otworzyć strona z konfiguracją naszej aplikacji. Aby móc z niej w pełni korzystać musimy jeszcze utworzyć dla niej konto bota. Aby to zrobić naciskamy Create a Bot User i zatwierdzamy przyciskiem Yes, do it.

  IlINStG.png

  Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest dodanie bota na nasz serwer. Aby to zrobić otwieramy konfigurację naszej aplikacji, znajdujemy sekcję App Details, kopiujemy zawartość pola Client ID do URLa podanego poniżej i otwieramy go.

  https://discordapp.com/oauth2/authorize?client_id=<id klienta>&scope=bot&permissions=0

  Powinna się nam ukazać taka strona:

  hlzbPUG.png

  Wybieramy serwer na który chcemy dodać naszego bota i zatwierdzamy przyciskiem Autoryzuj.

  JO0qzXR.png

  Następnie potwierdzamy, że nie jesteśmy botem. Bot powinien zostać wtedy dodany na serwer.

  ILE7NE8.png

  Teraz zajmiemy się stworzeniem kodu bota. Osobiście do programowania wykorzystuję edytor Atom, ale oczywiście możemy skorzystać z dowolnego innego. Tworzymy folder pierwszybot i otwieramy go w edytorze. Następnie tworzymy tam dwa pliki: config.json i package.json. W pliku config.json będziemy przechowywać token naszego bota. Nie powinniśmy się nim z nikim dzielić.

  Aby znaleźć token naszego bota ponownie otwieramy ustawienia naszej aplikacji. Znajdujemy tam sekcję App Bot User, odsłaniamy zawartość pola Token i umieszczamy ją w naszym pliku config.json w miejscu tekstu TOKEN_BOTA.

  {
      "token": "TOKEN_BOTA"
  }

  Gdy już to zrobimy zamykamy plik config.json i otwieramy plik package.json. W tym tutorialu umieszczę tutaj tylko najważniejsze informacje - przy tworzeniu poważniejszej aplikacji w NodeJS warto oczywiście uzupełnić ich więcej (tutaj można znaleźć ich listę).

  {
      "name": "pierwszybot",
      "version": "1.0.0",
      "private": true,
      "dependencies": {}
  }

  Ostatnią rzeczą, którą zrobimy w tej części tego poradnika będzie instalacja biblioteki discord.js. Aby to zrobić musimy otworzyć konsolę w folderze pierwszybot i wykonać polecenie

  npm install discord.js

  Teraz mamy już gotowe nasze środowisko pracy. W kolejnym odcinku zajmiemy się stworzeniem głównego pliku naszego bota.

  Cały kod utworzony w tej części poradnika można znaleźć tutaj.
  Opinie użytkowników

  Dołącz do dyskusji

  Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

  Nieaktywny

  Rejszpat

     6 z 10 użytkowników uznało tę opinię za pomocną 6 / 10 użytkowników

   

  Wiełcej mi tu tłego pisaj bo chce się nałuczyć pisania botów
   

  :kappa: 

  Odnośnik do opinii
  Udostępnij na innych stronach

  Nieaktywny

     2 z 11 użytkowników uznało tę opinię za pomocną 2 / 11 użytkowników

  Typowe nie znam się, a się wypowiem.

  Odnośnik do opinii
  Udostępnij na innych stronach

  Gość Vylence

     1 z 12 użytkowników uznało tę opinię za pomocną 1 / 12 użytkowników

  buuuu kolejny tego typu poradnik w internecie.

  Odnośnik do opinii
  Udostępnij na innych stronach


×
×
 • Dodaj nową pozycję...