Skocz do zawartości
Losowy awatar

Prawo a serwer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
Gość KuzynProcesor   
Losowy awatar

Witam :) 
Czy do prowadzenia serwera MC potrzebuję polityki prywatności?
Zbierane będą adresy IP.

Jeżeli tak, to czy muszę z grubej rury podawać swoje imię i nazwisko + adres?
(przypominam, że jest RODO :))

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zasłużony

To zależy, czy spełnisz przesłanki przetwarzania danych osobowych czy będziesz w stanie powiązać osobę z danymi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Gość KuzynProcesor   
Losowy awatar
16 godzin temu, JanekJaran napisał:

[...] czy będziesz w stanie powiązać osobę z danymi.

Ok, czyli że po nicku nie zindentyfikuję danej osoby fizycznej.
Po adresie IP nie jestem w stanie zindentyfikować danego "Marka", jedynie co to mogę sprawdzić w IP Location Finderze gdzie jest ulokowany serwer czy jakoś.
Ale sam GIODO mówił:

Cytat

" [...] dane o adresach IP traktować należy jako dane osobowe nawet w sytuacji, gdy administrator jedynie „przewiduje, że sposoby jakimi można się posłużyć w celu zidentyfikowania osoby mogą się stać dostępne, na przykład w drodze sądowej" - maruta.pl (Zarejestruj się lub zaloguj, aby zobaczyć ukrytą treść!, dostęp 16.03.2020r) 

Czyli że jak nie wiem, jak osobiście zindentyfikować kogoś po IP, to nie jest to dana osobowa?

Jednak w rzeczypospolita.pl (dostęp 26.03.2020r) piszą:

Cytat

"W związku z powyższym należy uznać, że w przypadkach, gdy adres IP jest na stałe lub na dłuższy okres czasu przypisany do konkretnego urządzenia, które przypisane jest z kolei konkretnemu użytkownikowi, należy uznać, że stanowi on daną osobową"

I które teraz uznać za fakenewsa? Jak macie to dawajcie jeszcze paragrafy :)

Ale robi się jeszcze ciekawiej:

Cytat

Opinię Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dn. 11 marca 2008 r. (II CSK 539/2007). Z jego uzasadnienia można się też dowiedzieć, że nazwa użytkownika podlega ochronie prawnej na takiej podstawie, na jakiej ochronie podlega nazwisko, pseudonim lub firma, pod którą osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Brak jednocześnie podstaw do traktowania samej nazwy użytkownika jako odrębnego dobra osobistego osoby fizycznej. - di.com.pl, dostęp 26.03.2020r

Wychodzi na to, że trzeba robić polityki prywatności i rzucać swoimi danymi. W takim razie mamy rodo, mogę poprosić samego siebie o usunięcie takich danych osobowych, bo tak mi się podoba i jest rodo  :kappalul:

Ok, czyli że nick i IP stanowią dane osobowe. W takim razie muszę zrobić politykę prywatności.
Teraz głównym pytaniem jest - czy muszę podawać tam swoje dane, takie jak adres + imię i nazwisko? Nie ma żadnej furtki? Dodam, że nie robię tego w celach komercyjnych. Jak będzie trzeba, to zrobię sklep podpięty pod lvlup i wtedy pieniądze nie będą do mnie trafiały, więc teoretycznie ciągle komercyjnie tego nie będę robić.

Edytowane przez KuzynProcesor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zasłużony

Nie da się tego tak do końca zrobić, ale na taką skalę nikt nie powinien robić Ci o to problemów. Żeby zakryć nazwisko mógłbyś powołać osobę prawną co jest kosztowne i w tym przypadku niepotrzebne, a i tak dałoby radę dojść do twoich danych przez KRS. Możesz wystąpić z deklaracją NIP-7 Do swojego US z prośbą o numer NIP, który mógłbyś tam podać, ale oprócz numeru i tak powinieneś podać swoje dane osobowe. W przypadku rejestracji działalności gospodarczej w pełnej nawie przedsiębiorstwa musi być imię i nazwisko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Gość KuzynProcesor   
Losowy awatar

@JanekJaran czyli najlepiej zrobić to pod firmę, coś w stylu "ADO jest firma XYZ Jan Kowalski z siedzibą w XYZ"?
BTW generalnie odstrasza mnie konieczność podawania adresu. W skriptowej polityce, pisanej pod uchyloną już ustawę, nie ma danych właściciela, zgodnie z art. 3a. 

A co do RODO - czy istnieje jakakolwiek furtka pozwalająca zbierać te IP i nicki bez podawania moich danych? Zależy mi tutaj głównie na jednym - zgodność z prawem (oraz - jeżeli w ogóle się da - bez zakładania działalności gospodarczej). Byłbym bardzo wdzięczny.

Jakby co, to robiłem duuży researtch prawny.

Edytowane przez KuzynProcesor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi